CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
Question

5 mangoes and 4 oranges cost as much as 3 mangoes and 7 oranges. What is the ratio of the cost of one mango to that of one orange?

A
4:7
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
7:4
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
3:2
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
D
2:3
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is B 3:2
Let the cost of one mango be x paise and that of one orange be y paise.
Then, 5x+4y=3x+7y
2x=3yxy=32
x:y=3:2.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
mid-banner-image
mid-banner-image
Join BYJU'S Learning Program
Select...
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Questions on Ratio and Proportion
MATHEMATICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
Select...