CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

A  farmer sells  13 L milk  for  ₹ 156  and  17 L   juice  for ₹ 189 . Juice has a lower cost per Litre . 

 

 



A

True

loader
B

False

loader

Solution

The correct option is A

True


Given : (i) 13 L milk  for  ₹ 156

                  15613 L= 121 L
  ₹ 12 per Litre 

            (ii)  17 L   juice  for  ₹ 189  

                   18917 L= 11.1171 L

            ₹. 11.117  per Litre 

         Juice has a lower cost per Litre .


Mathematics

Suggest Corrections
thumbs-up
 
0


similar_icon
Similar questions
View More


similar_icon
People also searched for
View More



footer-image