CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

A fruit seller buys oranges at 4 for rupees 3 and sells them at 3 for rupees 4. Find the profit percentage. 


Solution

a fruitseller buys oranges at 4 for Rs.3 and sells them at 3 forRs. 4.find the gain percent.

Cost price of 4 oranges = Rs. 3

Cost price of each orange = 3/4 = Rs. 0.75

Selling price of 3 oranges = Rs. 4

Selling price of each orange = 4/3 = Rs.1.33

So gain = 1.33-0.75=0.58

Gain percentage = gain/cost price  *  100  = 0.58/0.75  *  100 = 77.33%

flag
 Suggest corrections
thumbs-up
 
0 Upvotes


Similar questions
View More



footer-image