CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

If cost of 5 apples is ₹10 and 6 oranges is ₹12, then find the total cost of one apple and one orange.


A
₹5
loader
B
₹6
loader
C
₹4
loader
D
₹3
loader

Solution

The correct option is C ₹4
5 apples cost ₹10
Cost of one apple = 105=Rs 2

6 oranges cost ₹12
Cost of one orange = 126=Rs 2

Total cost of one apple and one orange = ₹2 + ₹2 = ₹4

Mathematics

Suggest Corrections
thumbs-up
 
0


similar_icon
Similar questions
View More


similar_icon
People also searched for
View More



footer-image