CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

Milk is sold at Rs 3734 per litre. Find the cost of 625 litres milk.


Solution

Cost of 1 L of milk = Rs 3734 =  Rs 1514
Cost of 625 L of milk = Rs 1514×625
                                 = Rs 1514×325
                                 = Rs 151×81×5 =  Rs 12085 = Rs 24135
Hence, the cost of 625 L of milk is Rs 24135.

Mathematics
RS Aggarwal (2017)
Standard VII

Suggest Corrections
thumbs-up
 
0


similar_icon
Similar questions
View More


similar_icon
Same exercise questions
View More



footer-image