CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

Ram bought 5.5 kg of rice at Rs. 13.5 per kg. The total cost of rice is Rs 75.25. State whether the statement is True or False. 



Your Answer
A

42.69 

Correct Answer
B

42.96 


Solution

The correct option is B

42.96 


Total cost = Amount of rice × rate per kg
               = 5.5 × 13.5
The product is given by:
       13.5
      x 5.5
        675
      675x
      74.25
So, the total amount paid is Rs. 74.25.

flag
 Suggest corrections
thumbs-up
 
0 Upvotes


Similar questions
View More


People also searched for
View More



footer-image