CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

Ronat bought 212 kg of mangoes at the rate of ₹ 60 per kg, 114 kg of lychees at the rate of ₹ 80 per kg, and 234 kg of watermelon at the rate of ₹ 40 per kg. How much did Ronat spend in total?


A
₹ 300
loader
B
₹ 320
loader
C
₹ 350
loader
D
₹ 360
loader

Solution

The correct option is B ₹ 360
Let's calculate the amount he paid for each item.
Ronat got 212 or 2×2+12 or 52 kg of mangoes at the rate of ₹ 60 per kg.
So, he spent 60×52=150 for the mangoes

Next, he got 114 or 54 kg of lychees at the rate of ₹ 80 per kg.
So, he spent 80×54=100 for the lychees.

And last, he got 234 or 114 kg of watermelon at the rate of ₹ 40 per kg.
So, he spent 40×114=110 for the watermelon.
So, the total amount Ronat spent is
₹ 150 + ₹ 100 + ₹ 110 = ₹ 360 

Mathematics

Suggest Corrections
thumbs-up
 
0


similar_icon
Similar questions
View More


similar_icon
People also searched for
View More



footer-image