CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
Question

The cost of 2 exercise books and 3 pencils is Rs. 17 and the cost of 3 exercise books and 4 pencils is Rs. 24. Formulate the problem algebrically and solve it graphically.