Checkout JEE MAINS 2022 Question Paper Analysis : Checkout JEE MAINS 2022 Question Paper Analysis :

Table of 202

The table of 202 is provided here with the help of multiplication and addition operations so that students can easily understand the way of writing the maths tables. We know that tables play an important role while performing numerical simplifications. Making tables handy will help you to accurately do the calculations quickly. In this article, you will learn one of the most important tables of multiplication, i.e. the table of 202, along with shortcuts and examples.

Table of 202 Chart

Table of 202

What is the 202 Times Table?

The 202 times table is the multiplication table of 202 that is generated using the repeated addition of 202 and multiplication of 202 by natural numbers. Let’s have a look at the table of 202 up to 20 results.

Using multiplication Using repeated addition
202 × 1 = 202 202
202 × 2 = 404 202 + 202 = 404
202 × 3 = 606 202 + 202 + 202 = 606
202 × 4 = 808 202 + 202 + 202 + 202 = 808
202 × 5 = 1010 202 + 202 + 202 + 202 + 202 = 1010
202 × 6 = 1212 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 = 1212
202 × 7 = 1414 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 = 1414
202 × 8 = 1616 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 = 1616
202 × 9 = 1818 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 = 1818
202 × 10 = 2020 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 + 202 = 2020

Multiplication Table of 202

The below table depicts the multiplication table of 202 using a simple arithmetic operation.

202 × 1 = 202
202 × 2 = 404
202 × 3 = 606
202 × 4 = 808
202 × 5 = 1010
202 × 6 = 1212
202 × 7 = 1414
202 × 8 = 1616
202 × 9 = 1818
202 × 10 = 2020
202 × 11 = 2222
202 × 12 = 2424
202 × 13 = 2626
202 × 14 = 2828
202 × 15 = 3030
202 × 16 = 3232
202 × 17 = 3434
202 × 18 = 3636
202 × 19 = 3838
202 × 20 = 4040

Solved Examples

Example 1:

A shopkeeper earns Rs. 17 on making a sale. If he makes 202 sales, how much money will he be able to earn?

Solution:

Earning on one sale = Rs. 17

Total number of sales = 202

Total amount that he can earn in 202 sales = Rs. 17 × 202 = 3434.

Example 2:

Lily has 13 boxes of pens, and each box contains 202 pens. Find the total number of pens.

Solution:

Given,

Number of boxes = 13

Number of pens in each box = 202

Total number of pens = ?

Using the table of 202, 13 × 202 = 2626.

Thus, Lily has 2626 pens with him.

Frequently Asked Questions on Table of 202

What is the table of 202?

The table of 202 is generally called the 202 times table or multiplication table of 202. The table of 202 is given as:
202 × 1 = 202
202 × 2 = 404
202 × 3 = 606
202 × 4 = 808
202 × 5 = 1010, etc.

How do you write the table of 202?

We can write the table of 202 using multiplication or repeated addition. This can be done as:
202 times 1 = 202 × 1 = 202
202 times 2 = 202 × 2 = 404 Or 202 + 202 = 404
202 times 3 = 202 × 3 = 606 Or 202 + 202 + 202 = 606, and so on.

In which table 202 will come?

In the table of 2 or in the table of 101, we get 202 as a result. That means, 2 × 101 = 101 × 2 = 202.

What can you multiply by 202 to get 2222?

We can multiply 202 and 11 to get 2222, i.e. 202 × 11 = 2222.

Leave a Comment

Your Mobile number and Email id will not be published.

*

*

close
close

DOWNLOAD

App NOW