Unitary Method
Trending Questions
Shekhar made 96 runs in 6 overs while Nitish made 102 runs in 6 overs. Then pick the correct statement.
Shekhar's run rate is 16 runs per over.
Nitish's run rate is 15 runs per over.
Nitish's run rate is less than that of Shekhar's run rate.
- Shekhar's run rate is 26 runs per over.
- 15 bowls of sugar
- 12 bowls of sugar
- 33 bowls of sugar
- 3 bowls of sugar
₹ 999.50. Find the total amount spent by him.
- ₹ 2450
- ₹ 3449.50
- None of these
- ₹ 1724.75
Cost of 20 envelopes is fifty rupees. How many envelopes can be purchased for 10 rupees?
1
2
3
4
- ₹432
- ₹12
- ₹78
- ₹96
The length of a pencil is 15 cm and its radius is 3 cm. Find the ratio of its length to diameter
four times
three times
five times
They have the same price
The method of finding the value of required number of units after calculating the value of one unit, is known as ________.
Ratio method
Proportion method
Percantage method
Unitary method
Utkarsh pays ₹7500 house rent for 3 months. How much does he pay annually?
₹30, 000
₹35, 000
₹40, 000
₹25, 000
If x : y = 2 : 5 , then find 3x : 5y
6 : 5
6 : 25
2 : 3
12 : 20
Cost of 6kg of wheat is Rs 72.
a) What will be the cost of 8kg of wheat?
b) What quantity of wheat can be purchased in Rs 61?
- Rs 96 and 5.08kg
- Rs 12 and 30.5kg
- Rs 84 and 12kg
- Rs 108 and 5.48kg