CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

A  farmer sells  13 L milk  for  Rs. 156  and  17 L   juice  for  Rs. 189 . Juice has a lower cost per Litre . This is :-


  1. True

  2. False


Solution

The correct option is A

True


Given : (i) 13 L milk  for  Rs. 156

                 Rs. 15613 L=Rs. 121 L
 => Rs. 12 per Litre 

            (ii)  17 L   juice  for  Rs. 189  

                  Rs. 18917 L=Rs. 11.1171 L

          => Rs. 11.117  per Litre 

         Juice has a lower cost per Litre .

flag
 Suggest corrections
thumbs-up
 
0 Upvotes


Similar questions
View More


People also searched for
View More



footer-image