CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
Question

Cost of 6 kg of wheat is Rs 72. What will be the cost of 1 kg of wheat?

A
Rs 12
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
B
Rs 432
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
Rs 78
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
Rs 96
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A Rs 12
This is a classic case of the simple unitary method. If the cost of 6kg of wheat is Rs 72, the cost of 1 kg will simply be Rs 72 divided into 6 parts. So we have,
Cost of 1 kg = 72/6 = Rs 12

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
mid-banner-image
mid-banner-image
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
The Unitary Method
MATHEMATICS
Watch in App