CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
1
You visited us 1 times! Enjoying our articles? Unlock Full Access!
Question

If 8kg of sugar costs ₹260, how much sugar can be bought for ₹788.50 ?

Open in App
Solution

The step-by-step solution for your problem is as follows.

8 kg cost 260
1 kg costs 260/8=32.5

Now 32.5 rs needed to buy 1 kg sugar
1 rs needed to buy 1/32.5 kg sugar
so, 788.50 rs needed to buy 788.5*1/32.5= 24.26 kg sugar.

Hope it helps.
All the best!

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
8
Join BYJU'S Learning Program
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Introduction to Direct Proportion
MATHEMATICS
Watch in App
Join BYJU'S Learning Program
CrossIcon