CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
Question

Prabha purchased 30 Kg of rice at the rate of Rs 17.50 per Kg and another 30 Kg rice at a certain rate. He mixed the two and sold the entire quantity at the rate of Rs 18.60 per Kg and made 20 percent overall profit. At what price per Kg did he purchase the lot of another 30 Kg rice?

A
Rs 14.50
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
B
Rs 12.50
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
C
Rs 15.50
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
D
Rs 13.50
Right on! Give the BNAT exam to get a 100% scholarship for BYJUS courses
E
None of these
No worries! We‘ve got your back. Try BYJU‘S free classes today!
Open in App
Solution

The correct option is A Rs 13.50
30[100×18.60y×12017.50×120100×18.60]=30
or, 1860-120y =2100-1860=240
or, 120y=1620y=1620120=Rs13.50.

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
BNAT
mid-banner-image