CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon


Question

The amount of money Rina spent in her school canteen from Monday to Thursday is shown in the bar graph given below.
She bought 14 packets of candy on Thursday. What is the price of a single candy?
  1.  ₹ 10
  2.  ₹ 5
  3.  ₹ 35
  4.  ₹ 15


Solution

The correct option is B  ₹ 5
Total amount she spent on Thursday =  ₹70
No. of candy packets bought on that day= 14

Cost of each packet = 70÷14=5

flag
 Suggest corrections
thumbs-up
 
0 Upvotes


Similar questions
View More



footer-image