CameraIcon
CameraIcon
SearchIcon
MyQuestionIcon
MyQuestionIcon
Question

The given bar graph shows the amount of money Rina spent in her school canteen last week from Monday to Thursday.


On Thursday, Rina spent her money on 2 packets of sweets. How much did each packet cost?
Here the horizontal axis is x axis which represents money spent. Vertical axis is y axis which represents days. The scale is y-axis 1 cm = 1 day and x-axis 1 cm = ₹ 10.
  1. 35

Open in App
Solution

The correct option is A 35
Amount spent on Thursday = ₹70

Number of sweet packets bought = 2

cost of each packet

=70÷2

= 35

flag
Suggest Corrections
thumbs-up
0
mid-banner-image
mid-banner-image
similar_icon
Related Videos
thumbnail
lock
Interpretation of pictographs
MATHEMATICS
Watch in App