Byju's Answer
Standard VI
Mathematics
Unitary Method
Cost of 6 kg ...
Question
Cost of 6 kg of wheat is ₹72. The cost of 1 kg of wheat is ____.
12
Open in App
Solution
The correct option is
A
12
Cost of 6 kg of wheat = ₹72.
Cost of 1 kg of wheat =
72
6
= ₹12.
∴
The cost of 1 kg of wheat is ₹12.
Suggest Corrections
0
Similar questions
Q.
Cost of
6
k
g
of wheat is ₹
72
. What will be the cost of
1
k
g
of wheat?
Q.
If
1
k
g
of wheat costs Rs
12
, what will be the cost of
3
k
g
of wheat?
Q.
Cost of 6 kg of wheat is ₹72. What will be the cost of 1 kg of wheat?
Q.
Cost of
6
k
g
of wheat is ₹
72
. What will be the cost of
1
k
g
of wheat?
Q.
Cost of
6
k
g
of wheat is Rs
72
. What will be the cost of
1
k
g
of wheat?
View More
Related Videos
Unitary Method
MATHEMATICS
Watch in App
Explore more
Unitary Method
Standard VI Mathematics
Solve
Textbooks
Question Papers
Install app