Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4: Decimal Fractions (Decimals) Exercise 4B

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Decimal Fractions (Decimals) Exercise 4B help students understand the steps to be followed in addition and subtraction of decimals. Our set of expert faculty at BYJU’S strive hard to provide students with ready-made answers for reference purposes. Students can understand the other methods, which can be followed in answering the problems. To boost the academic performance of students, Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Decimal Fractions (Decimals) Exercise 4B, PDF links are available here for free download.

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4: Decimal Fractions (Decimals) Exercise 4B Download PDF

 

selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 01
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 02
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 03
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 04
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 05
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 06
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 07
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 08
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 09
selina sol concise maths class 7 ch4 ex 4b 10

 

Access other exercises of Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4: Decimal Fractions (Decimals)

Exercise 4A Solutions

Exercise 4C Solutions

Exercise 4D Solutions

Exercise 4E Solutions

Exercise 4F Solutions

Access Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4: Decimal Fractions (Decimals) Exercise 4B

1. Add:

(i) 0.5 and 0.37

(ii) 3.8 and 8.7

(iii) 0.02, 0.008 and 0.309

(iv) 0. 4136, 0. 3195 and 0.52

(v) 9.25, 3.4 and 6.666

(vi) 3.007, 0.587 and 18.341

(vii) 0.2, 0.02 and 2.0002

(viii) 6. 08, 60.8, 0.608 and 0.0608

(ix) 29.03, 0.0003, 0.3 and 7.2

(x) 3.4, 2.025, 9.36 and 3.6221

Solution:

(i) 0.5 and 0.37

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 5

So we get

0.5 + 0.37 = 0.87

(ii) 3.8 and 8.7

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 6

So we get

3.8 + 8.7 = 12.5

(iii) 0.02, 0.008 and 0.309

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 7

So we get

0.02 + 0.008 + 0.309 = 0.337

(iv) 0.4136, 0.3195 and 0.52



Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 8

So we get

0.4136 + 0.3195 + 0.52 = 1.2531

(v) 9.25, 3.4 and 6.666

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 9

So we get

9.25 + 3.4 + 6.666 = 19.316

(vi) 3.007, 0.587 and 18.341

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 10

So we get

3.007 + 0.587 + 18.341 = 21.935

(vii) 0.2, 0.02 and 2.0002



Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 11

So we get

0.2 + 0.02 + 2.0002 = 2.2202

(viii) 6.08, 60.8, 0.608 and 0.0608

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 12

So we get

6.08 + 60.8 + 0.608 + 0.0608 = 67.5488

(ix) 29.03, 0.0003, 0.3 and 7.2

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 13

So we get

29.03 + 0.0003 + 0.3 + 7.2 = 36.5303

(x) 3.4, 2.025, 9.36 and 3.6221

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 14

So we get

3.4 + 2.025 + 9.36 + 3.6221 = 18.4071

2. Subtract the first number from the second:
(i) 5.4, 9.8
(ii) 0.16, 4.3
(iii) 0.82, 8.6
(v) 2.237, 9.425
(vi) 41 .03, 59.46
(vii) 3.92. 26.86
(viii) 4.73, 8.5
(ix) 12.63, 36.2
(x) 0.845, 3.71

Solution:

(i) 5.4, 9.8
It can be written as

9.8 – 5.4 = 4.4

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 15

(ii) 0.16, 4.3
It can be written as

4.3 – 0.16 = 4.14

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 16

(iii) 0.82, 8.6
It can be written as

8.6 – 0.82 = 7.78

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 17

(v) 2.237, 9.425
It can be written as

9.425 – 2.237 = 7.188

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 18

(vi) 41 .03, 59.46
It can be written as

59.46 – 41.03 = 18.43

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 19

(vii) 3.92, 26.86
It can be written as

26.86 – 3.92 = 22.94

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 20

(viii) 4.73, 8.5
It can be written as

8.5 – 4.73 = 3.77

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 21

(ix) 12.63, 36.2
It can be written as

36.2 – 12.63 = 23.57

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 22

(x) 0.845, 3.71

It can be written as

3.71 – 0.845 = 2.865

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 23

3. Simplify:
(i) 28.796 -13.42 – 2.555
(ii) 93.354 – 62.82 – 13.045
(iii) 36 – 18.59 – 3.2
(iv) 86 + 16.95 – 3.0042
(v) 32.8 – 13 – 10.725 +3.517
(vi) 4000 – 30.51 – 753.101 – 69.43
(vii) 0.1835 + 163.2005 – 25.9 – 100
(viii) 38.00 – 30 + 200.200 – 0.230
(ix) 555.555 + 55.555 – 5.55 – 0.555

Solution:

(i) 28.796 -13.42 – 2.555
It can be written as

= 28.796 – (13.42 + 2.555)

On further calculation

= 28.796 – 15.975

= 12.821

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 24

(ii) 93.354 – 62.82 – 13.045
It can be written as

= 93.354 – (62.82 + 13.045)

On further calculation

= 93.354 – 75.865

= 17.489

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 25

(iii) 36 – 18.59 – 3.2
It can be written as

= 36 – (18.59 + 3.2)

On further calculation

= 36 – 21.79

= 14.21

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 26

(iv) 86 + 16.95 – 3.0042
It can be written as

= 102.95 – 3.0042

On further calculation

= 99.9458

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 27

(v) 32.8 – 13 – 10.725 +3.517
It can be written as

= (32.8 + 3.517) – (13 + 10.725)

On further calculation

= 36.317 – 23.725

= 12.592

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 28

(vi) 4000 – 30.51 – 753.101 – 69.43
It can be written as

= 4000 – (30.51 + 753.101 + 69.43)

On further calculation

= 4000 – 853.041

= 3146.959

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 29

(vii) 0.1835 + 163.2005 – 25.9 – 100
It can be written as

= (0.1835 + 163.2005) – (25.9 + 100)

On further calculation

= 163.2840 – 125.9

= 37.484

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 30

(viii) 38.00 – 30 + 200.200 – 0.230
It can be written as

= (38.00 + 200.200) – (30 + 0.230)

On further calculation

= 238.200 – 30.230

= 207.970

= 207.97

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 31

(ix) 555.555 + 55.555 – 5.55 – 0.555

It can be written as

= (555.555 + 55.555) – (5.55 + 0.555)

On further calculation

= 611.110 – 6.105

= 605.005

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 32

4. Find the difference between 6.85 and 0.685.

Solution:

The difference between 6.85 and 0.685 = 6.85 – 0.685

= 6.165

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 33

5. Take out the sum of 19.38 and 56.025, then subtract it from 200.111.

Solution:

We know that the sum of 19.38 and 56.025 can be written as

19.38 + 56.025 = 75.405

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 34

We can write it as

Difference between 200.111 and 75.405

200.111 – 75.405 = 124.706

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 35

6. Add 13.95 and 1.003, and from the result, subtract the sum of 2.794 and 6.2.

Solution:

We know that addition of 13.95 and 1.003 can be written as

13.95 + 1.003 = 14.953

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 36

Similarly the sum of 2.794 and 6.2 can be written as

2.794 + 6.2 = 8.994

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 37

Here the difference between 14.953 and 8.994

14.953 – 8.994 = 5.959

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 38

7. What should be added to 39.587 to give 80.375?

Solution:

It is given that

Sum of two numbers = 80.375

One number = 39.587

So the other number = 80.375 – 39.587 = 40.788

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 39

8. What should be subtracted from 100 to give 19.29?

Solution:

It is given that

Sum of two numbers = 100

One number = 19.29

So the other number = 100 – 19.29 = 80.71

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 40

9. What is the excess of 584.29 over 213.95?

Solution:

It is given that

Sum of two numbers = 584.29

One number = 213.95

So the other number = 584.29 – 213.95 = 370.34

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 41

10. Evaluate:

(i) (5.4 – 0.8) + (2.97 -1.462)

(ii) (6.25 + 0.36) – (17.2 – 8.97)

(iii) 9.004 + (3 -2.462)

(iv) 879.4 – (87.94 – 8 .794)

Solution:

(i) (5.4 – 0.8) + (2.97 -1.462)
It can be written as

= 4.6 + 1.508

On further calculation

= 6.108

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 42

(ii) (6.25 + 0.36) – (17.2 – 8.97)
It can be written as

= 6.61 – 8.23

On further calculation

= – 1.62

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 43

(iii) 9.004 + (3 – 2.462)
It can be written as

= 9.004 + 0.538

On further calculation

= 9.542

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 44

(iv) 879.4 – (87.94 – 8 .794)

It can be written as

= 879.4 – 79.146

On further calculation

= 800.254

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 45

11. What is the excess of 75 over 48.29?

Solution:

We know that the excess of 75 over 48.29 can be written as

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 46

Hence, the excess of 75 over 48.29 is 26.71.

12. If A = 237.98 and B = 83.47.

Find:

(i) A – B

(ii) B – A.

Solution:

(i) A – B

It is given that A = 237.98 and B = 83.47

Substituting the values

A – B = 237.98 – 83.47

A – B = 154.51

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 47

(ii) B – A

It is given that A = 237.98 and B = 83.47

Substituting the values

B – A = 83.47 – 237.98

B – A = – 154.51

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 48

13. The cost of one kg of sugar increases from 28.47 to 32.65. Find the increase in cost.

Solution:

Cost of sugar = 28.47

Cost of sugar is raised = 32.65

Increase in the cost of sugar = 32.65 – 28.47 = 4.18

Selina Solutions Concise Maths Class 7 Chapter 4 Image 49

Leave a Comment

Your Mobile number and Email id will not be published. Required fields are marked *

*

*

BOOK

Free Class